وزیر نیرو در گیلان: اتحادیه اوراسیا فرصتی مغتنم برای توسعه اقتصاد کشور است

وزیر نیرو در گیلان: اتحادیه اوراسیا فرصتی مغتنم برای توسعه اقتصاد کشور است

به گزارش خبرآنلاین ازگیلان  : رضا اردکانیان امروز در این همایش با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت‌های اتحادیه اقتصادی اوراسیا در کنار بهره‌مندی از ظرفیت بخش خصوصی اظهار داشت: توجه جدی به ایجاد زیرساخت‌های تجاری می‌بایست مورد توجه متولیان اجرای موافقتنامه اتحادیه باشد.


وزیر نیرو به ضرورت بازنگری در ساختار و کارکرد سازمان توسعه تجارت به‌عنوان متولی اصلی تجارت کشور و تقویت جایگاه این سازمان اشاره کرد و بیان داشت: کشورهای عضو اتحادیه اقتصادی اوراسیا نیز باید الزاماتی را در کشور خود انجام دهند.


اردکانیان با بیان اینکه توسعه روابط اقتصادی برخلاف توسعه روابط سیاسی به اراده کشورها بستگی دارد و بر این اساس شکل می‌گیرد خاطرنشان کرد: لازمه انجام این کار فراهم آوردن الزاماتی در داخل کشورهای عضو اتحادیه بوده و در داخل کشور نیز باید به آن به چشم یک پروژه ملی نگاه شود.


وی افزود: تشکیل شبکه‌ و تأمین کالا، احداث سردخانه و انبارهای بزرگ و پایانه‌های صادراتی، دسته‌بندی کالاهای صادراتی، تشکیل شرکت‌های مدیریت صادرات در مقیاس بین‌المللی، ایجاد مراکز تجاری در هریک از کشورهای عضو اتحادیه از موضوعات مهمی است که می‌تواند موجب موفقیت در توافق‌نامه اتحادیه اوراسیا شود.


وزیر نیرو تحول بنیادین در آموزش و تربیت نیروی انسانی متخصص در امور مذاکرات تجاری و تجارت بین‌الملل را از دیگر موضوعات مهم در توافق‌نامه اتحادیه اوراسیا برشمرد و ابراز داشت: با بهره‌مندی دقیق از اتحادیه اقتصادی اوراسیا باید از ناهماهنگی‌های سازمانی و بخشی‌نگری کاسته شود.


اردکانیان اتحادیه اقتصادی اوراسیا را فرصتی مغتنم برای توسعه اقتصاد کشور دانست و بیان کرد: این اتحادیه با جمعیتی بیش از ۱۸۳ میلیون نفر و با حجم صادراتی ۷۵۰ میلیارد دلاری در واقع ۳.۲ دهم درصد تولید ناخالصی‌های جهان را به‌خود اختصاص داده و فرصتی ارزشمند برای توسعه اقتصاد کشورمان است.


وی با اشاره به اقداماتی که می‌تواند در استفاده و بهره‌مندی بهتر از ظرفیت اتحادیه اوراسیا موثر باشد تصریح کرد: سازمان‌هایی همچون دامپزشکی، گمرک و اتاق بازرگانی، استاندارد، سازمان بنادر و حمل‌ونقل ریلی باید به‌صورت ویژه مورد توجه باشند و تقویت سازمان‌های تخصصی و پشتیبان برای ارتقاء عملکرد در دستور کار باشد.

48