مخالف تصویب FATF هستم؛ اطلاعات معاملات در اختیار بیگانگان قرار می گیرد

مخالف تصویب FATF هستم؛ اطلاعات معاملات در اختیار بیگانگان قرار می گیرد

image


به گزارش خبرنگاربانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، سلسله گزارش هایی که به روشنگری مبحث FATF یا همان راهکار مبارزه با تروریسم مالی و پولشویی، چند روزی می شود که در باشگاه خبرنگاران جوان با ابزارهای مختلف در حال انتشار است. موضوعی که مثل لبه تیز چاقو برای اقتصاد کشورها شاید نجاتبخش و شاید هم کشنده باشد.
بیشتر بخوانیددیدگاه های مختلف بر این طرح، روز به روز نمایان تر می شود اما باید دید به زبان ساده تر ایران چه ضرری از قرار گرفتن در لیست سیاه FATF به خود می بیند. قرار گرفتن در لیست سیاه Fatf یعنی سخت شدن مراودات بانکی؟ البته این سوال بسیاری از کاربران و مخاطبان این نظرسنجی بود.


لیست سیاه FATF برای ایران چه ضررهایی دارد؟


جمشید عدالتیان‌شهریاری اقتصاددان در یادداشتی این طور می نویسد: بازگشت ‏ایران به لیست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی از دو منظر قابل بررسی است؛ نخست آنکه در شرایط کنونی و به واسطه تحریم‌های ‏آمریکا، تصویب کنوانسیون‌های پالرمو و ‏CFT‏ به معنای افشای کانال‌های برقراری مراودات مالی و بانکی ایران با جهان بود. با این ‏حال بازگشت به لیست سیاه کارگروه ویژه اقدام مالی پیام روشنی برای اقتصاد ایران دارد.


وی تاکید دارد: از این پس حلقه مبادلات مالی و ‏تجاری ایران با دیگر کشور‌ها تنگ‌تر و جابه‌جایی پول به سختی انجام خواهد شد. به عبارتی از این پس کشور‌ها در برقراری ‏مراودات مالی و بانکی خود با ایران دقت بیشتری به خرج می‌دهند و محتاط‌تر از قبل عمل می‌کنند. از سوی دیگر این موضوع ‏ایرانیان را با چالش افتتاح حساب در سایر کشور‌ها نیز روبه‌رو می‌سازد، به طوری که می‌توان پیش‌بینی کرد بسیاری از حساب ‏ایرانی‌ها در سایر کشور‌ها نیز بسته شود. ‏


او معتقد است؛ موضوع قابل اهمیت دیگری که وجود دارد این است که روابط بانکی ایران با جهان حداقل در طول دو سال گذشته در سطح قابل ‏قبولی قرار نداشت. این موضوع به این معناست که حتی پیش از قرار گرفتن نام ایران در لیست سیاه ‏FATF‏ نیز بسیاری از ‏کشور‌ها از انجام مبادلات مالی و بانکی با ایران خودداری می‌کردند. از همین رو بخش زیادی از نقل‌وانتقالات مالی ایران با جهان ‏به روش‌های سنتی و از طریق صرافی‌ها انجام می‌شد. ‏


عدالتیان در پایان تاکید می کند: بدیهی است این موضوع احتمال بالا بردن هزینه انجام مراودات مالی سایر کشور‌ها با ایران را تقویت می‌کند. از آنجا که قرار ‏گرفتن نام ایران در لیست سیاه ‏FATF‏ ریسک پولشویی و تامین مالی تروریسم را بالا می‌برد، ادامه مراودات مالی کشور‌ها با ایران ‏منوط به پرداخت هزینه‌های بیشتر از سوی دولت ایران خواهد شد. بر این اساس هزینه نقل‌و‌انتقالات مالی ایران از حدود ۱۰ تا ۱۵ ‏درصد کنونی فراتر خواهد رفت، کمااینکه برخی از کشور‌ها نیز به واسطه اینکه ایران تحت فشار است هزینه برقراری روابط ‏خود با ایران را بالا می‌برند. ‏


بهانه گیری های غیرکارشناسی برای تصویب لوایح FATF


موافقان زیادی در این زمینه شاید به هر دلیل موضوع اقدام مالی مشترک یا همان FATF را به موارد مختلفی مرتبط می کنند. روزی فقدان این قانون را دلیل نخریدن واکسن کرونا و روز دیگر مواردی که آنچنان هم مرتبط نیستند را اهرمی برای تصویب عجولانه آن بهانه می کنند.


مسئله مهمی که باید به آن توجه داشت این است که در حال حاضر نظام بانکداری ایران عمده ملزومات FATF را انجام می‌دهد و ما به خاطر برخی نگرانی‌های سیاسی، به بررسی موشکافانه تر این قوانین و لوایح می پردازیم.


بعد از برگزاری نظرسنجی در کانال های خبری باشگاه خبرنگاران جوان و صفحه نخست این خبرگزاری، بیشترین نظر با رای  ۴۶ درصد به گزینه سوم یعنی " مخالفم " تعلق گرفت که در ادامه به برخی نظرات تحلیل مخاطبان اشاره می کنیم.


مخالف تصویب FATF هستم؛ اطلاعات معاملات در اختیار بیگانگان قرار می گیرد


مردم راجع به FATF چه می گویند؟


موافق؛ کاربری با نام devil نوشت:گزینه دوم.چون مشکلات اقتصادی مملکت ما ریشه ساختاری داره.

مخالف؛ محمد جوکار نوشت: "تصویب FATF یعنی خود تحریمی، کشوری که راحت تحریمش می کنند با تصویب این راه رو برایش هموار کردیم. پُمپِئو  می گوید ایران باید fatf را تصویب کند این یعنی چه؟ یعنی خطر، هر وقت دشمنت می گوید این کار را بکن تو باید برعکسش انجام بدهی"

موافق؛ محمد نوشت: "این طرح فقط زمانی خوب است که تحریم نباشیم در غیر این صورت فقط با تصویبش راه‌های دور زدن تحریم بسته می شود."موافق؛ کابری با نام amir نوشت: "اگر  تصویب شود بهانه‌ای برای  دلال‌ها و دولت نیست که نمی توانیم پول رد و بدل کنیم. کسی می گوید قبول نمی کنم که اقتصادش عالی باشد."

مخالف؛ کاربری دیگر با نام amir نوشت: "به نظرمن راه حلش کنار گذاشتن دلار و خرید با پول همان کشورهایی است که واردات داریم. مثل چین و روسیه که خودشان پیشنهاد داده اند."

موافق؛ کاربری با نام D T نوشت: بروید مطالعه کنید. این موضوع سیاسی نیست. اقتصادی است بیش از ۲۰۰ کشور عضو FATF هستند. (عضو مستقیم یا وابسته) چهار لایحه دارد که مجلس تصویب کرده. مثل برجام نیست و اجرای تعهداتش الزام آور نیست. خیلی از کشور‌های عضو به تعهدات آن پایبند نیستن، اما عضو هستند تا مبادلات بانکی دچار مشکل نشود. بنظرمن تصویب می شود و مشکلی هم ندارد."

چون تمام کشور‌ها با هم به اجماع رسیدن که برای مبارزه با تامین مالی تروریسم از یکسری قوانین پیروی کنند. این FATF یک چارچوب بین دولت‌ها است. وقتی ما از این چارچوب بیرون باشیم (لیست سیاه) آن‌ها (حتی عراق و افغانستان روسیه و چین!) در تبادل مالی بهانه میاورند و پول صادرات ما را نمی دهند! حالا بزنید گزینه مخالفم...؟!

موافق؛ کاربری با نام مهدی نوشت: FATF اگر بد بود جهان نمی‌پذیرفت.کمی منطق داشته باشید.کل اروپا دخل و خرج طرف‌ها باید مشخص باشد مگر یادتان نمی آید  سر همین مسئله با سرمربی‌های پرسپولیس و استقلال چه مشکلاتی داشتیم.

مخالف؛ کاربری با نام AVAN نوشت: این صفحات fatf را حتما مطالعه کنیم. ص ۴۷ کشور‌ها را. ملزم به توقیف و مصادره اموال تروریست‌ها می‌کند از نظر آن‌ها سپاه قدس و خود شخص سردار تروریست بودند ص ۳۳ کشور‌ها را ملزم به تحویل تروریست‌ها می‌کند، نباید تصویب شود"

مخالف؛ کاربری با نام mohammad:"چرا انقدر ساده لوحانه به قضیه نگاه می کنید fatf بهانه‌ی غربی‌ها برای پی بردن در اسناد و حساب‌های کشور‌های دیگر وگرنه همه میدونند که خود کشور سوئیس مرکز پول شوییه و هرکس می خواهد حساب مخفی داشته باشد در این کشور حساب باز می کند."

مخالف؛ کاربری دیگر نوشت:" از FATF همین بس که آمریکا از راه هایى که داریم با آن  تحریم‌ها را دور می زنیم آگاه می شود و شرایط اقتصادى ما بدتر از این خواهد شد."

مخالف؛کاربری با نام A M نوشت: سلام هر قانون خارجی یا هر رابطه خارجی که طرف قراردادش آمریکا یا هم پیمان آمریکا باشند الکی هست و فایده ایی ندارد. دقیقا مثل برجام ... فردای تصویب fatf باز آمریکا اعلام می کند هر که با ایران سلام وعلیک کرد باما حق سلام علیک ندارد... الکی خودمون گذاشتیم سرکار"

مخالف تصویب FATF هستم؛ اطلاعات معاملات در اختیار بیگانگان قرار می گیرد


تعداد زیادی از نظرات در صفحات مجازی باشگاه خبرنگاران جوان درج شده است که از بیان صریح جامعه نسبت به FATF حکایت دارد و به نظر می رسد موشکافی این لوایح برای مردم کشور، خیلی راحت تر راه را برای مسئولان کشوری جهت پذیرفتن یا نپذیرفتن آن باز می کند. در آینده نزدیک باشگاه خبرنگاران جوان سلسله مناظراتی را با کارشناسان زبده کشوری برگزاری می کند که قطعا موارد مهمی را دربرمی گیرد.

مخالف تصویب FATF هستم؛ اطلاعات معاملات در اختیار بیگانگان قرار می گیرد

انتهای پیام/