حقوقدان عراقی: ترامپ در عراق به اعدام محکوم می‌شود

حقوقدان عراقی: ترامپ در عراق به اعدام محکوم می‌شود

شورای عالی دستگاه قضایی عراق امروز (پنجشنبه) در بیانیه‌ای اعلام کرد که قاضی ویژه دادگاه تحقیق «الرصافه» مسئول رسیدگی به جنایت ترور فرماندهان شهید سردار سپهبد «حاج قاسم سلیمانی» فرمانده پیشین سپاه قدس و «ابومهدی المهندس» معاون سازمان «الحشد الشعبی» عراق و یارانشان در نزدیکی فرودگاه بغداد، پس از بررسی سخنان خانواده المهندس و پایان تحقیقات اولیه، حکم جلب ترامپ را که تا دو هفته دیگر دوران ریاست جمهوری او به پایان می‌رسد، صادر کرد.


این شورا تأکید کرد که طبق احکام ماده ۴۰۶ قانون کیفری عراق، تحقیقات درباره دیگر عاملان جنایت ترور فرماندهان شهید سلیمانی، المهندس و همرزمانش ادامه خواهد داشت.


«علی التمیمی» کارشناس حقوقی عراقی در این باره گفت: قوه قضائیه عراق بر اساس یک شکایت رسمی دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را به قتل عمد طبق ماده ۴۰۶ قانون مجازات عراق متهم کرد.


وی پنجشنبه شب در گفت وگو با شبکه تلویزیونی «دجله» عراق افزود: "عراق توافق نامه استرداد متهم را با ایالات متحده امضا کرده است که به عراق اجازه می دهد تا پس از پایان دوره ریاست جمهوری و لغو مصونیت ترامپ، او را به اتهام قتل ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی تحویل بگیرد".


سردار سپهبد حاج قاسم سلیمانی فرمانده سابق سپاه قدس و ابومهدی المهندس معاون سازمان الحشد الشعبی عراق به همراه هشت نفر دیگر از همرزمانشان بامداد جمعه ۱۳ دی ۹۸ در مسیر فرودگاه بغداد در اقدام تروریستی کاخ سفید و به دستور مستقیم ترامپ رییس جمهوری آمریکا و با شلیک راکت از سه فروند هواپیماهای بدون سرنشین ارتش این کشور، به شهادت رسیدند.


311311